Archiwum 25 października 2015


paź 25 2015 Definicja układu hydraulicznego z opisem...
Komentarze: 0

W swojej pracy chciałbym omówić definicję układu hydraulicznego a także schemat poszczególnych części biorących udział w budowie układu.  Ze względu na to, że jest to dość obszerny temat postanowiłem wymienić kilka części aby przybliżyć czytelnikom proces pracy układu hydraulicznego na przykładzie częśći do wtryskarek będących elementem układu hydraulicznego. Zapraszam równieź do zapoznania się ze schematem budowy wtryskarki.

Istnieje wiele teorii dotyczących układu hydraulicznego jednak dość znaną definicją jest ta, która w sposób dość zrozumiały przedstawia charakterystykę układu hydraulicznego a mianowicie opisuje napęd hydrauliczny jako instalacje w której dany rodzaj energii zostaje w sposób kontrolowany  przekształcony w  energię ciśnieniową cieczy po czym energia ta ulega przeniesieniu i ponownej zamianie na energię.

 

W jaki sposób rozdzielacz hydrauliczny sterowany elektrycznie działa na pracę całego układu? 

 

W układzie hydraulicznym możemy spotkać między innymi taką część jak rozdzielacz hydrauliczny sterowany ręcznie inaczej zawór rozdzielający.  Umożliwiający kierowaniem dróg przepływowych , które dochodzą do niego po przez sterowanie strumieniem przepływu sprężonego powietrza.Rozdzielacze hydrauliczne sterowane elektrycznie  w większości odpowiadają za uruchomienia bądź zatrzymanie silnika. Rozdzielacze dzielimy na cztery grupy jednak opisem poszczególnych grup zajmę się w innym artykule ze względu dość obszerny materiał. Podsumowując  za kierowanie strumieniem sprężonego powietrza odpowiedzialny jest rozdzielacz hydrauliczny sterowany ręcznie.

 

Jakie zadanie ma zawór proporcjonalny?

 

Druga częścią, która chciałbym opisać jest zawór proporcjonalny.  Zadaniem tej części jest zabezpieczenie wyżej wymienionego układu hydraulicznego przed gwałtownym wzrostem ciśnienia. Inaczej mówiąc jest odpowiedzialny za utrzymanie stałego  ciśnienia. Dodatkowo zabezpiecza układ przed uszkodzeniem, które  może być spowodowane między innymi gwałtownym wzrostem ciśnienia. Zawór proporcjonalny wbudowany jest w przewód tłoczący pompy może występować również w magistrali olejowej.

 

Jak rozdzielacz proporcjonalny wpływa na pracę układu?

 

Trzecim elementem, który zalicza się do układu hydraulicznego jest rozdzielacz proporcjonalny. Jako ze występuje w większości układów hydraulicznych jak nie we wszystkich. Jako że występuje kilka rodzajów zaworów hydraulicznych wymienię te, na których miałem możliwość pracy przez co bliżej poznałem ich specyfikę. Zacznę od opisu  zaworu  bezpieczeństwa , którego konstrukcja jest prosta w porównaniu do innych rodzajów.  Ich budowa jest dość charakterystyczna ze względu na to że wizualnie  przypomina postać grzybka. W zaworach tych jest możliwość nastawienia wartości ciśnienia ręcznie. Jako że praca zaworu bezpieczeństwa jest dość prosta wymienię tylko, iż po osiągnieciu danego ciśnienia, przez co zostanie pokonany opór sprężyny. Grzybek odsuwa się od gniazda i otwiera drogę przepływu w tym przypadku do otworu odpowietrzającego rozdzielacz proporcjonalny.

 

Za co odpowiedzialny jest elektrozawór hydrauliczny? 

 

Ostatnia częścią która chciałbym przedstawić  jest  elektrozawór hydrauliczny. Jest to zawór odpowiedzialny za sterowaniem przepływów cieczy lub gazu w zależności od budowy części. Elementem tego zaworu jest cewka elektromagnetyczna, która odpowiada za odcięcie przepływy bądź sterowanie nim. Jak w większość zaworów elektrozawór hydrauliczny posiada rdzeń, a także kotwicę które mogą ulec przyciąganiu do ogranicznika, jeżeli siła sprężyny zostanie pokonana. 

 

Jest wiele części  które występują w układzie hydraulicznym ja wymieniłem te na których miałem możliwość pracy. Mam nadzieje że w sposób jasny i konkretny przedstawiłem zarys opisu poszczególnych części do wtryskarek, na  których mam możliwość pracować a przede wszystkim są elementem układu hydraulicznego o któym dzisiaj miałem przyjemność napisać.